Strona Główna
Kontakt
Oferta
Wizytówka


 "AWER"

Janusz Klas
84-252 Orle
ul. Ceynowy 7
tel: +48 607 733 633
fax:  58 74 15 663
e-mail:awer@awer.com.pl


 Oferujemy wykonanie pełnej
 automatyki dowolnego
 węzła betoniarskiego.

 Modernizacja lub budowa
 całkowicie nowych wag
 wody, cementu lub kruszywa
 opartych na pomiarze
 mostków tensometrycznych.
 Wykonanie i montaż
 dozowników farb i
 dodatków chemicznych.
 Budowa szaf sterowniczych.
 Fachowa pomoc we
 wdrażaniu produkcji.
Start » Oferta » Dozowniki wody i pomiar wilgotności - sondy mikrofalowe
Szukaj:

Dozowanie wody i pomiar wilgotności

 

Oferujemy:

Zapraszam do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy.

W odróżnieniu od innych układów oferowanych na rynku wilgotność nie jest tu mierzona w oparciu o zasadę przewodności lub pojemności, lecz za pomocą mikrofal wysyłanych przez sondę. Fale te, w zależności od stopnia wilgotności, są w proporcjonalnej części odbijane przez molekuły wody zawarte w betonie. Różnica pomiędzy sygnałem wysłanym a powracającym służy do wyliczenia wilgotności mieszanki betonowej. 

Zastosowanie sondy mikrofalowej pozwala na istotne zwiększenie dokładności pomiaru w całym przedziale wilgotności badanego materiału.

Programy oferowanych przez nas urządzeń obejmują również funkcję automatycznej kalibracji, co eliminuje konieczność mozolnych pomiarów i obliczeń wilgotności mieszanki w przypadku wprowadzania nowych receptur.

Czujnik mikrofalowy dokonuje odczytu z częstotliwością 25 razy na sekundę. Pozwala to na szybkie wykrywanie zmian w zawartości wilgoci w procesie. Krótkie czasy reakcji na zmianę warunków oraz wewnętrzna filtracja zapewniają rzetelność odczytów.


Dzięki wytrzymałej konstrukcji z obudową ze stali nierdzewnej oraz specjalnymi płytkami ceramicznymi, czujniki działają niezawodnie przez wiele lat nawet w najsurowszych warunkach.

W swojej podstawowej konfiguracji każde z urządzeń działa następująco:

  • Po zadozowaniu do mieszalnika przez układ sterowania betonowni wszystkich komponentów do sterownika sondy mikrofalowej zostaje wysyłany sygnał startu
  • Zostaje odmierzony ustalony wcześniej czas mieszania na sucho pozwalający na uzyskanie odpowiedniej homogenizacji mieszanki.
  • Układ ustala wilgotność własną mieszanki poprzez wyliczenie zawartości wody.
  • Zostaje wyliczona i zadozowana odpowiednia ilość wody pozwalająca na uzyskanie zadanej wilgotności końcowej betonu.
  • Po odmierzeniu czasu mieszania na mokro układ przekazuje do sterowania betonowni sygnał o gotowości mieszanki

Poza tym istnieje wiele dodatkowych funkcji takich jak:

     -  dozowanie wody wstępnej
     -  kontrola zadozowanej ilości cementu
     -  funkcja ręcznego dozowania wody
     -  możliwości korekty zdalnej zadanej wilgotności
     -  funkcja kompensacji temperatury
     -  możliwość dołączenia wagi wody
     -  możliwość cyfrowej wymiany danych z układem sterowania betonowni (RS232)
     -  archiwizacja danych z wydrukiem

Funkcja kompensacji temperatury pozwala na wyeliminowanie wpływu wzrostu temperatury cementu lub mieszanki betonowej na zapotrzebowanie wody, mamy możliwość zadania progu temperatury, od którego aktywna będzie funkcja kompensacji oraz ustalenia skali korekty zadanego współczynnika w/c w przypadku wzrostu temperatury o 1°C.

Oferowane sondy pomiarowe posiadają wymienne głowice, co istotnie zmniejsza koszt wymiany sondy w przypadku jej zużycia lub mechanicznego uszkodzenia.



Pomiar wilgotności mieszanki betonowej w mieszarce

Pomiar bezpośredni w mieszarce pozwala na uwzględnienie nie tylko wilgotności kruszyw, ale także stopnia absorbcji wody przez cement. Produkcja odbywa się dwuetapowo. W pierwszym etapie, po wsypaniu składników suchych (cement, kruszywa), ciągły pomiar z sondy wykorzystywany jest do określenia poziomu zawilgocenia wodą zawartą w kruszywach. Kiedy pomiar osiąga wartość stabilną program sterowania przelicza ilość wody potrzebną do jednorazowego dolania w celu uzyskania żądanego zawilgocenia mieszanki. Metoda wielokrotnego dolewania wody i sprawdzania jego efektów wydłuża czas przygotowania właściwej mieszanki.


Pomiar wilgotności kruszyw w zbiorniku

Zastosowanie sondy mikrofalowej w zbiorniku pozwala na korekcję receptury co do ilości dozowanej wody i ilości dozowanego kruszywa. Ilość faktycznie dozowanej wody musi być pomniejszona o wodę zawartą w kruszywie. Z kolei kruszywa należy nadozować więcej, aby zapewnić jego wymaganą ilość w suchej postaci. W trakcie dozowania piasku przepływa on przed czujnikiem. Pomiar uśredniony z całego dozowania przekazywany jest bezpośrednio do komputera sterującego, który koryguje ilość zadaną wody do naważenia. Proces korekcji jest szybki i odbywa się się w czasie dozowania. Może być więc stosowany tam, gdzie istotna jest wydajność węzła np. produkcja betonów towarowych.

       


Dzięki zastosowaniu komputera przemysłowego uzyskuje się o wiele większe możliwości obliczeniowe i wzrost częstotliwości próbkowania, co pozwala na zastosowanie bardziej skomplikowanych filtrów i algorytmów programowych.


Zapewniamy uruchomienie układu, szkolenie personelu obsługującego,
oraz serwis przez cały okres użytkowania urządzenia.

Automatyka przemysłowa, modernizacja, uruchamianie i rozbudowa systemów produkcji wyrbów betonowych